09:54, 6 листопада 2022 р.
Іран ставить своє майбутнє на Росію
Якщо Росія виграє війну в Україні – то ще й завдяки підтримці Ірану. Вигнаний іранець Меїр Джаведанфар на осі Москва-Тегеран і небезпеки, які це може становити для Ізраїлю.
SPIEGEL: Пане Джаведанфар, Росія закупила безпілотники в Ірану і навіть може отримати ракети для війни в Україні . Чи стало це несподіванкою для Ізраїлю ?
Джаведанфар: Так, це був великий сюрприз. Досі ми вважали Росію військовою наддержавою. Те, що вони зараз закупили безпілотники в іранців і артилерійські боєприпаси в Північної Кореї , показує, наскільки непідготовленими росіяни пішли у цю війну. Неймовірно. Ми постійно маємо справу з Росією через Сирію . Ізраїль має свого роду гарячу лінію з росіянами, вони спілкуються між собою перед тим, як ізраїльська авіація атакує сирійські чи іранські позиції, що може становити загрозу існуванню Ізраїлю. Ізраїль дуже серйозно ставиться до Росії. І, прямо кажучи, перемога Путіна в Україні була б дуже поганою для Ізраїлю.
ДЗЕРКАЛО: Чому?
Джаведанфар: Тоді Путін був би чимось винен Ірану. Тому що якщо він переможе, це, безперечно, буде завдяки допомозі, яку йому надають іранці . Розумієте, навіть китайці не хотіли давати зброю Путіну, а Іран це робить. Перемога Росії зміцнить відносини з Тегераном. Тому Ізраїль також має бути дуже стурбований тим, що республіканці можуть перемогти на проміжних виборах у США . Якби вони мали більшість у Конгресі та Сенаті, вони б надали Україні менше підтримки, ніж раніше, про що вони вже заявили.
SPIEGEL: Чи може загальна ситуація вже призвести до того, що росіяни зупинять ізраїльські ВПС?
Джаведанфар: Ну, якщо у Путіна вже стільки проблем в Україні, то він точно не хоче вступати в конфронтацію з ВПС Ізраїлю. Але щоб було зрозуміло: Ізраїль ні за яких обставин не хоче зіткнутися з російською армією. Я був би дуже здивований, якби Путін зараз взявся за Ізраїль в інтересах Ірану. Я не думаю, що його старші та менш розвинені військово-повітряні сили так само добре протистоятимуть нашим сучасним реактивним літакам і кращим засобами електронної боротьби.
SPIEGEL: Які довгострокові геостратегічні наслідки мала б вісь Москва-Тегеран?
Джаведанфар: Якщо ситуація триватиме так, якщо Росія застрягне в Україні, а Іран залишиться в ізоляції через санкції, то через чотири-п’ять років Росія буде васальною державою Китаю, а Іран стане васальною державою Росії. Іран ставить своє майбутнє на Росію. Режим відмовився від надії на ядерну угоду зі США, тому він кидає весь свій стратегічний капітал на Путіна. Аятолла Алі Хаменеї , а також Сі Цзіньпін Є одна спільна риса: вони бояться західної «м’якої сили». Якщо Захід не зламає їх через проксі-війни, вони вірять, що це зробить за допомогою їхньої «м’якої сили». Для Хаменеї нинішні демонстрації в Ірані є доказом того, що західна «м’яка сила» є екзистенційною загрозою для режиму.
SPIEGEL: Що саме ви маєте на увазі під «м’якою силою»?
Джаведанфар: Для Хаменеї той факт, що жінки в Ірані зараз вимагають рівних прав, є ознакою впливу Заходу. Він розглядає це не як іранську проблему, а як зброю Заходу, використану проти Ірану, у якій Захід контролює свідомість молодих іранських жінок. Тому, якщо Хаменеї хоче вижити, він повинен тісніше, ніж будь-коли, співпрацювати з Путіним. Тому росіянам вже дозволено інвестувати близько 40 мільярдів доларів в енергетичний сектор Ірану. Це означає, що росіяни будуть господарями іранської енергетики.
SPIEGEL: Давня радянська мрія…
Джаведанфар: Так, на жаль, мрія Сталіна зараз збувається. Сталін не вивів свої війська з Ірану в 1946 році, тому що він хотів використовувати запаси нафти в Каспійському морі. У той час на допомогу іранцям прийшов президент Гаррі С. Трумен. Але тепер іранці могли дати Путіну те, чого не отримав Сталін. Це було б дуже погано для Ізраїлю. Росіяни можуть бути зацікавлені в тому, щоб Іран став ядерною державою.
SPIEGEL: Це звучить похмуро.
Джаведанфар: Так, але, можливо, це також може стати на користь Ізраїлю. Російські інвестиції – це лише один з будівельних блоків. Зараз Росія розробляє коридор із півночі на південь для своїх вантажних перевезень від кордону Азербайджану через Іран до Перської затоки. Тоді Росія постачатиме газ Ірану, а Тегеран продаватиме свою нафту іншим країнам для Росії. Але тоді росіяни були б абсолютно не зацікавлені в тому, щоб ізраїльтяни бомбили іранську інфраструктуру, що станеться, якщо іранці створять ядерну бомбу. Тим не менш, Ізраїль так чи інакше не може бути зацікавлений у військовій співпраці між Москвою та Тегераном.
Шпігель: Давайте подивимось на Іран: як ви оцінюєте демонстрації, чи це вже революція?
Джаведанфар: Це точно щось нове. Ми навіть бачимо, як чоловіки виходять на вулиці за права жінок – це саме по собі надзвичайно. Ми бачимо багато молодих людей, які хочуть більше свободи; Робітники, експлуатовані режимом. У нас є групи на околицях країни, такі як курди, які більше не хочуть, щоб їх утискували. Те, що вони всі зараз об’єдналися, є новим. І заворушення тривають довше, ніж очікувалося .
SPIEGEL: Як ви оцінюєте реакцію режиму?
Джаведанфар: Незважаючи на те, що він уже вбив понад 250 людей, режим не діє з такою жорстокістю, як раніше. Тому що Хаменеї боїться, що силовики можуть обернутися проти нього.
SPIEGEL: Отже, він не діє як президент Асад у Сирії, який вбиває власний народ?
Джаведанфар:Іран – це не Сирія. Війна в Сирії – це етнічна війна. Якщо суніт захоче вбити там алавіта, він завжди це зробить, тому що інший завжди алавіт. В Ірані це проти політичної ідеології. І ви можете відкинути це швидше, ніж свою етнічну приналежність. Люди, які сьогодні все ще підтримують режим, можуть не робити цього завтра. Це не проти іранців чи шиїтів – це проти Хаменеї, проти політичної системи. У разі розправи над власним народом Хаменеї міг швидко впасти. Люди не хочуть нічого незвичайного, вони просто хочуть нормального життя. Вони хочуть контролю над власними тілами, вони не хочуть, щоб ними керували якісь восьмидесятилітні, які, крім того, порушують вчення пророка Мухаммеда. Пророк ніколи не потурав ні корупції, ні тортурам, ні зникненням людей.
SPIEGEL: Що це означає для Ізраїлю в довгостроковій перспективі?
Джаведанфар: Якби режим в Ірані впав, це було б дивом для Ізраїлю вдруге. Перший раз це було, коли президент Єгипту Анвар аль-Садат приїхав до Єрусалиму, щоб укласти мир. Падіння режиму Хаменеї було б не менш важливим моментом. Але що Ізраїль може зробити прямо зараз, щоб допомогти народу Ірану? Не багато. Просто підтримайте їх морально, і все.
SPIEGEL: Атака Ізраїлю на ядерні об’єкти Ірану була загрозою протягом багатьох років. Чи це дійсно можливо?
Джаведанфар: Звичайно, ізраїльська армія ніколи не оприлюднить, на що вона здатна. Але я впевнений, що якщо Хаменеї віддасть наказ створити ядерну бомбу, Ізраїль нападе. І це була б атака не лише на атомні станції, а й на заводи з виробництва дронів, наприклад, оскільки ці дрони можуть стати для нас небезпечними. Путін, безумовно, не хоче, щоб зараз усе це злетіло в дим і попіл. Йому потрібна зброя для України.
SPIEGEL: Чи зможете ви колись знову відвідати країну свого народження?
Джаведанфар (зітхає) : Як іранець, я можу про це лише мріяти. Але ми, ізраїльтяни, повинні були зрозуміти, що ми не можемо дозволити собі фантазувати про «легкі перемоги». Цей жахливий режим переслідував і мою сім’ю, я втратив зв’язок з рідними. Я можу тільки сподіватися.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
13:50
10 січня
09:48
10 січня
22:16
6 січня
live comments feed...