Повномасштабна війна, яку росія розпочала 24 лютого в Україні, змінила ситуацію на будівельному ринку. Виросла ціна на покрівельні матеріали та комплектуючі до них. У цій статті ми поговоримо про три лінійки товарів — металочерепицю, профнастил та мансардні дахові вікна. Ще ми проаналізуємо ситуацію на ринку і дамо прогноз, чи буде подальше подорожчання.

Ситуація з мансардними вікнами Факро склалася наступним чином. Товар постачався з європейських країн, зокрема Польщі. З початком російського вторгнення на кордоні Польщі та України почалися великі черги. Через це утворився дефіцит вікон на будівельному ринку. Це перший чинник підвищення ціни. Другий — подорожчання доставки. В Україні піднялася вартість пального. Ці фактори призвели до того, що ціна на мансардні вікна Факро підвищилася на 24% порівняно з довоєнними показниками.

Ціна на профнастил виросла +32%

Подорожчання профнастилу зумовлене іншими причинами. На лютий 2022 року українські заводи-виробники профнастилу не мали на своїх складах достатньо сировини — рулонної сталі. Справа в тому, що вони очікували на доставку бухт металу з-за кордону. Сировина мала прийти морем. Чому склалася така ситуація? Справа в тому, що профнастил — це сезонний матеріал. Він активно купується влітку та восени, коли йде активна забудова. У холодний період практично ніхто не будується, попит на профнастил падає, тому заводам-виробникам немає резону тримати великі запаси рулонної сталі.

24 лютого росія почала бомбити мирні українські міста. Одеса та інші порти закрилися. Тому кораблі, що йшли з рулонною сталлю з Китаю, Південної Кореї та Індії, а також інших країн, мусили шукати перевалочний пункт. Він знайшовся в Туреччині. Поки це відбувалося, в Україні виник дефіцит рулонної сталі. Коли сталь перевантажили на автомобілі й повезли суходолом, виросла вартість доставки. Бо море — це швидше і дешевше, ніж автодорога.

Зламана логістична структура — це основний чинник подорожчання профнастилу. Крім цього, в Україні виросла вартість пального. Це призвело до того, що ціна на профнастил підвищилася на 32% від показників довоєнного часу. Крім цього, велику роль у подорожчанні профнастилу відіграє курс валют. Через ріст долара і євро та знецінення гривні дорожчає сировина — рулонна сталь.

Металочерепиця подорожчала на 34% через війну в Україні

Підвищення вартості металочерепиці відбувається з тих же причин, що впливають на ціну на профнастил. Це поламана логістична структура, нестабільний курс іноземних валют та подорожчання пального. Крім цього, ціна на металочерепицю виросла на 34% через те, що пошук сталі в Європі виявився важким. Це зумовлено дефіцитом рулонної сталі на глобальному ринку.

Подорожчання металочерепиці в лютому, березні та квітні 2022 року не було так помітно. Попит на матеріал упав втричі порівняно з доковідними місяцями 2020 року. 75% українських підприємців зупинило діяльність, бо люди рятувалися від обстрілів, ішли на фронт чи допомагали армії. Ринок металочерепиці ожив у травні. Тоді мешканці деокупованих територій стали повертатися додому. Вони почали готуватися до зими 2023 року — ремонтувати будинки і дахи. Бо неможливо нормально пережити холод, коли дім напівзруйнований.

Аналізуючи ситуацію в Україні, прогнозуємо подальший ріст цін на покрівельні матеріали та комплектуючі до них. Це буде зумовлено підвищенням вартості долара та євро. Але перемога України над росією зупинить цей процес. Тому працюймо далі та вірмо в ЗСУ!