В межах проекту "Фейк чи не фейк? – ось в чому питання!" школярі з Вінниці вчаться розрізняти правду і брехню. Враховуючи значний інформаційний потік щодня — це важливий науки.
Щодня ми отримуємо велику кількість новин з різних ресурсів і інколи не роздумуючи над тим потрібна вона нам чи ні. Інколи, ми не маємо часу на ознайомлення з інформацією і виділення головного. Інтернет — це безкінечний потік даних, який містить відповіді на будь-які питання, навіть ті, які здаються безглуздими.
Як ми знаємо, інтелектуалами минулого століття (Д. Беллом, Е. Тоффлером, П. Друкером, М. Кастельсом, М. Маклуеном) період поступу людства, в якому ми живемо, було названо інформаційною ерою (від англійського Information Age), або інформаційною епохою. Виходячи з цього, завдання кожної людини — відкинувши емоції навчитися виокремлювати новини, в тому числі фейкові.
Саме такі навички прагнуть сформувати в учнів старшої школи м. Вінниця організатори проекту "Фейк чи не фейк? – ось в чому питання!" — "Асоціація євроклубів Вінниччини". Гроші для реалізації ініціативи організація отримала взявши участь у цьогорічному конкурсі проектів, що розроблялися громадськими організаціями, і на втілення яких нададуть фінансову підтримку у 2018 році з бюджету області.
За словами кураторки проекту, очільниці ГО «Асоціація Євроклубів Вінниччини» Єлизавети Савчук кожного дня у Мережі ми бачимо новини, точніше, неймовірну їх кількість, однак не всі вони є правдивими.
Виокремити корисну, правдиву інформацію з цього потоку не завжди легко. Демократія Інтернету призводить до того, що з нього можна видобувати і в нього зливати все, що тільки забажаєш. Тому все потребує критичного підходу.
Важливим завданням суспільства є навчити учнів та педагогів розрізняти новини, рівень довіри до яких у цих категорій надзвичайно високий.
Серед учасників ініціативи — учні старших класів та педагоги. Вони повинні розуміти як саме розрізняти новини, познайомитися з чинниками та критеріями аналізу тексту, розумітися на визначенні рівня правдивості.
Планується що участь у проекті візьмуть 24 школи Вінниччини. Разом з теоретичними знаннями школярі познайомляться з процесом створення фейкових новин. Також для учасників проекту підготували матеріали методичного та навчального змісту, які сприятимуть розвитку критичного мислення.
Для учасників проекту підготували шпаргалки, завдяки яким школярі отримають можливість прокачати вміння мислити критично. Загалом, перевіряти правдивість новин можна завдяки спеціальних фактчекінгґових сайтів. Недолік подібних ресурсів затримка з опублікуванням достовірних даних.
Варто нагадати, що кожна новина може бути перевірено, варто лише витратити декілька хвилин. Завжди зберігайте спокій, коли дізнаєтеся різноманітні новини. Слова здатні змінювати наш настрій, викликати радість чи розчарування.