До історичного музею імені Яворницького у Дніпрі привезли половецьку бабу з фронтового села на Донеччині.
Про це повідомляє Відкритий з місця події.
Військові натрапили на скульптуру у селі Донецької області за 10 кілометрів від лінії фронту. Вони самостійно розкопали половецьку бабу та організували евакуацію до Дніпра.
“Історія розпочалася торік. Побратим із сусіднього підрозділу її виявив та надіслав мені інформацію, де вона знаходиться, фотографії. В тих умовах, де вона знаходилася, була під загрозою знищення. Скульптура стояла біля паркану приватного будинку. Про неї всі місцеві знали, але наразі там майже нікого не залишилось. На обліку у музеї вона не перебувала. В цьому селі були й інші кам’яні баби, які стояли на обліку згідно з законом. Про конкретно цю або не знали, або не бажали перевезти на постійне місце зберігання. Як нам місцевий мешканець, старожил, сказав, що вона стоїть дуже давно, але закопувалася вона екскаватором, скоріш за все це було у радянські часи”, – розповів працівник музею, а нині військовий ЗСУ Дмитро Романчук.
За словами виконувача обов’язків директора Дніпровського історичного музею Олександра Старіка, половецькі статуї мають низку особливостей: від інших відрізняються зображеннями, прикрасами, зачісками, зброєю. Кам’яна баба, попри пошкодження, все одно є великою цінністю для музею.
“Це дуже рідкісна знахідка. Ми дуже вдячні військовим, що вона буде у нас зберігатися деякий час. Їх залишилось дуже-дуже мало. Кожна знахідка на вагу золота. З кожним роком стає все менше скіфських та половецьких статуй, тому, щоб тут знайти половецьку статую, повинно дуже пощастити”, – сказав він.
Без голови половецька баба стояла понад 200-300 років. А тепер має на плечі пошкодження від міни.
Скульптура датується орієнтовно 12 сторіччям. Точну дату з’ясують фахівці.
Вага скульптури — щонайменше 700-800 кілограмів.
Спочатку знахідку досліджуватимуть реставратори, а потім – науковці.
Вона може прикрасити виставку до 170-річчя музею.
Наразі в колекції музею наявні понад 100 статуй, а половецьких — більше ніж 70.